Cena : 1550 zł
Mateusz Stefański MSc, PT
Fizjoterapeuta z pasją
Suche igłowanie w dysfunkcjach mięśniowo-powięziowych
Termin I
26 – 28 kwiecień 2024
Klinika Amiro (Knurów)
Termin II
wkrótce więcej informacji
Lublin
Suche igłowanie jest świetną metodą uzupełniającą pracę z pacjentem. Dobrze wykonana potrafi dać natychmiastową ulgę, wywołać tzw. efekt “Wow” u pacjenta. Wykonanie zabiegu pozwala na wykorzystanie zdecydowanie mniej siły, niż w przypadku innych technik terapeutycznych, a ponadto sprawia, że pacjent czuje bardzo szybką poprawę. Większość szkoleń prowadzonych z suchego igłowania daje nam często tylko odpowiedź na pytanie „Jak wykonywać poszczególne techniki?”. Kluczem jednak do sukcesu jest odpowiednia diagnostyka pacjenta, dobranie techniki do jego problemu oraz uzupełnienie suchego igłowania innymi metodami terapeutycznymi. Dlatego na naszym szkoleniu postaramy się odpowiedzieć na pytanie nie tylko „Jak?”, ale również „Dlaczego?”, „Kiedy?”, a także „Kiedy nie?”. Całość poprzemy licznymi przykładami oraz literaturą naukową, tak aby stwierdzenie „holistyczne podejście” nie było tylko pustym stwierdzeniem, ale realną oceną szkolenia.
1550 zł
Informacje
- Termin I: 26 – 28 kwiecień 2024
- Termin II: wkrótce
- Miejsce: Knurów / Lublin
Co otrzymasz?
- Naukę skutecznego i bezpiecznego stosowania suchego igłowania
- Wskazówki praktyczne dotyczące palpacji
- Dużą dawkę rozumowania klinicznego i diagnostyki
Zdjęcia z kursu
Dlaczego warto wybrać ten kurs?
- Nauczysz się skutecznych i bezpiecznych technik stymulacji dysfunkcyjnych obszarów mięśnia i tkanki łącznej za pomocą igieł.
- Poznasz wskazania i przeciwwskazania do zabiegu suchego igłowania, a także dowiesz się, jak prawidłowo wykonać badanie palpacyjne i dobierać odpowiednie parametry do stymulacji punktów spustowych.
- Zdobędziesz umiejętności, które pozwolą Ci leczyć różne problemy związane z bólem i dysfunkcją mięśniowo-powięziową, takie jak ból barku, łokieć tenisisty, kolano skoczka, bóle głowy, blizny pooperacyjne i wiele innych.
- Będziesz mógł stosować techniki suchego igłowania w różnych obszarach ciała, takich jak głowa, tułów, kończyny górne i dolne.
- Skorzystasz z atrakcyjnej oferty cenowej i profesjonalnej organizacji szkolenia. Oferujemy Ci wysokiej jakości materiały dydaktyczne, sprzęt do ćwiczeń praktycznych, poczęstunek w przerwach oraz możliwość konsultacji z prowadzącymi po zakończeniu szkolenia.
Mateusz Stefański MSc, PT
Fizjoterapeuta z pasją
Mateusz Stefański – przedstawia się przede wszystkim jako praktyk, wykonując średnio 2100 wizyt rocznie w prywatnych gabinetach na Śląsku. Absolwent a obecnie również nauczyciel akademicki na AWF Katowice oraz Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Twórca serii warsztatów dla fizjoterapeutów pt. „Fizjo z Pasją”. Przeprowadził łącznie kilkadziesiąt warsztatów, głównie z suchego igłowania, ale także z terapii manualnej tkanek miękkich, diagnostyki stawu kolanowego oraz ramiennego, kinesiotapingu, czy flossingu. Ponadto prowadzi również szkolenia nt. diagnostyki i terapii fizjoterapeutycznej w ramach programu Fizja dla KIFu.
“Co jest dla mnie najważniejsze w rehabilitacji? Człowiek! Mamy coraz więcej speców od barku, od kolana, od ręki, natomiast coraz mniej od pacjenta. Fizjoterapia jest piękną dziedziną, w której staramy się pomóc pacjentowi nie tylko ze skutkami problemu, jak np. zasypywanie pacjenta tonami leków przeciwbólowych, ale szukamy przyczyn, aby ból nie wrócił ani za tydzień, ani możliwie za rok”.
W swojej praktyce za najważniejszą uznaję diagnostykę, a potem na tej podstawie leczenie, którego suche igłowanie stanowi ważny element. Poza tym pracuje dużo terapią manualną, terapią powięziową FM wg Stecco, a wszystko uzupełnia treningiem rehabilitacyjnym.
Dla kogo jest ten kurs?
Kurs suchego igłowania pozwoli Ci na globalne spojrzenie na pacjenta oraz traktowanie każdego powstałego problemu jako nierozłącznej całości z resztą ciała. Szkolenie jest zaawansowane, trwa 3 dni oraz zawiera wszystkie najważniejsze techniki, przez co nie będziecie musieli uzupełniać je o kolejne etapy. Uczestnicy dostają gotową dawkę wiedzy, popartą analizą pacjentów oraz poczucie bezpieczeństwa. Kurs został tak stworzony, abyście na następny dzień po szkoleniu, zaspani o 7:00 nie bali się wykonać suchego igłowania u pierwszego pacjenta!
W trakcie 3-dniowego kursu:
- Omówienie dowodów naukowych na stosowanie technik suchego igłowania
- Przypomnienie anatomii wraz z atlasem 3D
- Wskazówki praktyczne dotyczące pacjentów i ich dolegliwości (występowanie punktów spustowych, ich promieniowanie, lokalizacja, dobór igły, możliwe działania niepożądane)
- Wskazówki praktyczne dotyczące palpacji
- Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, kompetencji klinicznej i ogólnej pewności w stosowaniu technik suchego igłowania
Harmonogram
- Wstęp
- Część teoretyczna:
- Rys historyczny
- Kwestie formalne wraz z opisem zgody dla pacjenta
- Mechanizm działania
- Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
- Działania niepożądane – przeciwdziałanie im oraz pierwsza pomoc
- Programowanie rehabilitacji, a suche igłowanie
- Przypadki kliniczne
- Pokaz suchego igłowania
- Przygotowanie do zabiegu
- Techniczna strona wykonania zabiegu
- Pokaz zabiegu
- Część praktyczna: Nauka wykonania zabiegu suchego igłowania – każdy mięsień zostanie omówiony w schemacie:
- Przypomnienie anatomii wraz z atlasem 3D
- Wskazówki praktyczne dotyczące palpacji oraz bezpieczeństwa zabiegu
- Wskazówki praktyczne dotyczące pacjentów i ich dolegliwości (występowanie punktów spustowych, ich promieniowanie, lokalizacja, dobór igły, możliwe działania niepożądane)
- Pokaz na modelu
- Ćwiczenia umiejętności (przy obecności prowadzącego)
Kończyna dolna:
pośladkowy średni i pośladkowy mały
napinacz powięzi szerokiej
gruszkowaty
grupa mięśni kulszowo-goleniowych: dwugłowy uda, półbłoniasty, półścięgnisty
czworogłowy uda
więzadło właściwe rzepki (pokaz powierzchownego suchego igłowania)
przywodziciel wielki
piszczelowy przedni
prostownik palców długi
prostownik palucha długi
brzuchaty łydki
płaszczkowaty
strzałkowy długi
Kończyna górna:
naramienny
nad/podgrzebieniowy
obły mniejszy i obły większy
najszerszy grzbietu
- piersiowy większy
dwugłowy ramienia
trójgłowy ramienia
prostowniki przedramienia
zginacze przedramienia
przywodziciel kciuka
Tułów i głowa:
czworoboczny
równoległoboczny
dźwigacz łopatki
mostkowo-obojczykowo-sutkowy
prostowniki odcinka szyjnego
prostowniki odcinka piersiowego
prostowniki odcinka lędźwiowego
czworoboczny lędźwi
skroniowy
żwacz
- Dodatkowo w ramach szkolenia zostaną omówione bardzo ważne aspekty dotyczące diagnostyki oraz testów dla:
- stawu ramiennego (stożek rotatorów, zapalenie LHBT, konflikt podbarkowy itd.)
- stawu kolanowego (PFPS, uszkodzenie łąkotkowo-więzadłowe, zapalenie gęsiej stopy itd.)